Uluslararası Yük Taşımacılığı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lojistik firmalarının birçoğunun uluslararası yük taşımacılığı yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları bazı belgeler vardır. Genel anlamda bu belgeler sürücü olan kişiye, araç sahiplerine ve araçlara yük taşınabilmesi hususuna olanak sağlar. Bu sayede yük sahibinin içi rahat olacaktır.

Bizler bu belge ve hususlar konusunda oldukça hassas ve dikkatli bir yaklaşım sergilemekteyiz. Müşterilerimizin tedirginlik ve kaygı yaşamaması adına kesinlikle bu konuda taviz vermemekteyiz. Sektörde ki güvenilirlik altyapımızı bu ve bunun gibi prensiplere dayandırmaktayız. Yük taşımacılığında sahip olunması gereken belgelere göz atalım.

Yük taşımacılığında yasal prosedürü tamamlayabilmek için K Yetki Belgesi, SRC Belgesi, Psikoteknik Raporu’na gerçek kişilerin sahip olması gerekir. 

Araçlar İçin Yetki Belgeleri

Kamyon ve kamyonet tarzı araçlar ile yük taşınabilmesi için K1 yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu yetki belgesi sürücülerin araçları kullanabilme adına almakla yükümlü oldukları belgedir. Ehliyet olarak adlandırabiliriz.

Sürücülerin Yetki Belgeleri

SRC belgesi 2007 yılından beri Türkiye’de zorunlu olarak kullanılan bir belgedir. Karayolunda taşımacılık yapan ticari araç sürücülerinin tamamının bu yetki belgesine sahip olması gerekir. SRC belgesinin farklı taşımacılık modellerinde kullanılabilmesi için 4 farklı çeşidi vardır.

Psikoteknik Belgesi

Sürücülerin, yük taşıyabilmeleri adına sahip olmaları gereken son belgedir. Bu belgeye sahip olmalarının en temel sebebi sürüş ile alakalıdır. Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir.

Şerif Lojistik nakliyat ve taşımacılık hizmetlerini sunan şirket olarak, yukarıda saymış olduğumuz tüm belgeleri personellerimize tahsis etmekteyiz. İşe alımını gerçekleştirdiğimiz personellerimizin ilk etapta bu yükümlülükleri yerine getirecek belgelere sahip olup olmadıklarına bakıyoruz. Sahip olmadıkları durumlarda Şerif Lojistik ailesi olarak personellerimize hemen bir belge edindiriyoruz. 

Böylece hem kanun ve yükümlülükleri yerine getiriyoruz, hem de müşterilerimize yüklerinin taşınması esnasında problem yaşanabilmesi muhtemel olan bu hususu ortadan kaldırıyoruz.


antrepo avrupa balkan ülkeleri blog depolama haber intermodal taşımacılık iskenderun lojistik mersin reyhanlı rusya ülkeleri taşımacılık Türk devletleri şerif lojistik